Çocuk Psikodrama Grupları 

Çocukluk dönemi insan hayatındaki en güzel, en zevkli dönemlerden birisidir. Çünkü bu dönemde dünyayı keşfetmeye başlar çocuklar. Evde, okulda her gün yeni bir bilgi ekler öğrendiklerine. Okul öncesinde ailesiyle sınırlı olan çevresi okulla birlikte genişlemeye başlar. Öğretmenler, diğer öğrenciler, arkadaşları gibi bir çok kişi ile iletişim kurması gerekir. Arkadaşları ile oyunlar oynamak dünyanın en önemli işidir onlar için. Eğer arkadaşları ile her şey yolunda ise ondan mutlusu yoktur.

çocuk psikodrama umut psikodrama enstitüsü

Peki ya yolunda gitmezse? İşte bu en büyük sorundur hem çocuk hem de ailesi için. Sosyal ilişkilerde zorlanan, dışlanan çocuklar mutsuz olurlar. Sadece arkadaşları ile değil, derslerle, kardeşleriyle de işler yolunda gitmez. Derslerine konsantre olamaz, huzursuz ve hırçın olurlar. Çünkü büyüklerde olduğu gibi çocuklarda da sosyal ilişkiler besleyicidir. Bir grubun içinde olmak, sevmek-sevilmek, güvende hissetmek en temel ihtiyaçlarımızdandır. Bir çocuk için bunları aileden sonra sadece arkadaş grubu verebilir.

 

Duygularını ifade edebilme, karşısındakini anlayabilme, duruma uygun davranabilme gibi sosyal beceriler duygusal zeka olarak adlandırılmakta. Araştırmalar duygusal zekası yüksek olan çocukların ileri yaşamlarında duygusal zekası yüksek olmayıp sadece akademik başarısı yüksek olan çocuklara göre daha iyi yerlerde olduklarını gösteriyor. Güzel olan duygusal zekanın geliştirilebilir olması ve çocukluk dönemi de bunun için en uygun dönemdir. Çünkü çocuklarda henüz davranış kalıpları tam oluşmamıştır ve yapılan bilinçli müdahalelere yetişkinlere göre daha kolay yanıt verirler. Bu yüzden çocukluk dönemi; çocuklarını geliştirmek isteyen anne-babalar için bir fırsat dönemidir aslında.

 

Peki çocuklarımızın bu sosyal becerileri geliştirmesini nasıl sağlayabiliriz?

 

Psikodrama ile!

 

Psikodrama sosyal ilişkilerle çalışır. Bir grup terapisi yöntemidir. Kim kiminle nasıl ilişki kuruyor, nasıl etkileşimde bulunuyor ona bakar. Canlandırma ile çalışır, durum o an orada oluyormuş gibi sahnede canlandırılır. Böylece durum herkes için somut ve görünür hale gelir. Durumun tümüne dıştan bakma şansının olması kişilere çözüm konusunda cesaret verir. Sahnede deneyim yaşanması da çözümün daha kalıcı olmasını sağlar.

 

Peki çocuklarla nasıl çalışıyoruz?

 

Daha önce arkadaşlarıyla oyun oynayabilen çocukların daha mutlu olduklarını söylemiştik. Montaigne de çocuklar için oyun en ciddi iştir diyerek oyunun çocuklar için önemini vurgulamış. Tabii oyun derken belli bir amacı olan ve değişime sebep olan oyunlardan bahsediyoruz. Oyun bizim için bir araç oluyor biz çocuklar oynarken nasıl iletişim kuruyorlar ona bakıyoruz. Hiç iletişim kuramıyor bir kenarda mı kalıyor ya da tam tersi hep ön plana çıkmak isterken diğerleri ile iletişim kurmayı mı kaçırıyor? Hepsi de mümkün. Çocuklara farklı tutumları deneyebilecekleri roller vererek bu davranış paternlerinin dışına çıkmalarını hedefliyoruz. Ayrıca doğaçlama çalışmalarımızla yeni roller deneyimlemelerini, farklı durumlara çözüm yolları geliştirmelerini hedefliyoruz.

Çocuklarımız bizim en kıymetli varlıklarımız, yarınlarımız, canlarımız. İleride daha üretken, verimli, daha mutlu olması için size eşlik edebiliriz… 10-13 yaş çocuklarla psikodrama grubumuz oluşma aşamasındadır. Bilgi ve ön görüşme için arayınız.