Ara
  • Nurcan Uslu Balaban

Psikodrama Grup Terapileri

Güncelleme tarihi: 8 Kas 2020

İnsan sosyal bir varlıktır. Doğduğumuz andan itibaren önce çekirdek ailemizdeki bireylerle, büyüdükçe diğer insanlarla ilişki içinde yaşarız. Bu ilişkiler ağında sürekli bir değişim ve şekillenme olur. Psikodrama bireyi tek başına değil, ilişkileriyle bir bütün olarak inceler.


İlişkiler İzmir Psikiyatrist

  • Hayatımdaki insanlarla nasıl ilişki kuruyorum?

  • İsteklerim, beklentilerim, hayallerim nelerdir? Bunları gerçekleştirebilir miyim?

  • Bu duruma nasıl geldik?

  • Böyle davranmasına ne yol açıyor?

  • Kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim?

sorularının yanıtını psikodrama sahnesinde keşfedebilirsiniz. Psikodramada kişinin sorun yaşadığı durumlar sahnede canlandırılır. Rol değişimleri ile o anda durumun içinde olan herkes açısından bu sorunun nasıl göründüğünü, ne hissettirdiğini anlayabilmek mümkün olur. Diğerine empati yapabilmenin en iyi yolu onunla rol değişimi yaparak içinde bulunduğu durumu deneyimlemektir. Bu rol değişimi gerçek hayatta mümkün değilken psikodrama sahnesinin özgürlüğü içinde yapabiliriz.

Aynı olaya şahit olan herkes sözle anlatırken farklı yerlere vurgu yapıp farklı yorumlayabilirler. Dinleyenler gerçekte olan biteni değil sadece anlatanın yorumunu bilecektir. Bu nedenle sorunlar üzerine konuşmak ve başkasının tavsiyelerini almak genellikle çözüm getirmez. Oysa bu anlar psikodrama sahnesine konulduğunda ne eksiği ne fazlası kalır, her şey somut olarak görülebilir. O durumu yaşayanın da farklı bakış açısından değerlendirip, yeni seçenekleri deneyebileceği bir ortam yaratılır. İnsanın kendi çabasıyla ulaştığı çözümü günlük hayatına taşıyıp uygulaması, başkasının tavsiyesini uygulamaktan daha kolay ve gerçeğe daha yakındır.

Kişilerarası iletişimin %90’ı bedenle olur. Psikodrama sahnesinde kişi bedeniyle de karşı tarafa nasıl mesajlar verdiğini görebilir ve değiştirebilir.

beden izmir psikiyatrist

Psikolojik denen ağrılarınıza, çarpıntınıza ya da sindirim sorunlarımıza anlam veremiyor musunuz? Duygularımız biz daha farkında olmadan bedenimizde ifade bulur. Psikodrama bedenle çalışarak kişinin iç dünyasını anlamasına, ihtiyaçlarını farketmesine yardımcı olur. Bedenin de değişime katılması iyileşmeyi kolaylaştırır.1,625 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör