Bireysel Psikoterapi

Psikoterapi Nedir?

Öncelikle psikoterapinin sadece konuşarak, anlatarak, akıl alarak geçmediğini söylemeliyim.  Çoğu insanın bunları da yapabildiği dostları vardır zaten. Psikoterapistin ya da herhangi bir kimsenin size ne yapmanız gerektiğini söylemesi çoğunlukla işe yaramamaktadır. O yüzden terapi sürecinde içinde bulunduğunuz durumu kendiniz fark eder ve çıkabileceğiniz yolu kendiniz bulabilirsiniz. 

woman%20wearing%20gray%20jacket_edited.j

Psikoterapi sırasında yardım istediğiniz durumu objektif şekilde algılayabilir, duygularınızı, düşüncelerinizi, değerlerinizi ve davranışlarınızı anlayabilir ve istediğiniz yönde nasıl değiştirebileceğinizi keşfedebilirsiniz. 

Psikoterapinin faydası olur mu?

Yapılan araştırmalar psikoterapi alanların dörtte üçünün bundan fayda gördüğünü gösteriyor. Psikoterapinin beyinde yaptığı değişim de araştırmacılar tarafından gösterilmiş ve genellikle ilaç tedavisinin yaptığı değişimle benzer olduğu bildirilmiştir. 

Peki klinik pratikte bunun etkisini nasıl görüyoruz. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki psikoterapiden yeterli faydayı görebilmek için terapist ile işbirliği içinde çalışmanız gerekir, açık ve dürüst olmak, tedavi planına uymak, psikoterapi sırasında fark edilen ve üzerine konuşulan konuları günlük yaşamda uygulamaya geçirmek önemlidir.  Duygusal sorunlar üzerine çalışmak zor olabilir, bazen psikoterapi seansları sırasında rahatsız edici duygu ve deneyimlerin gündeme gelebilir ancak terapistiniz bunlarla baş etmenize yardımcı olacaktır. Böyle bir güven ilişkisinin oluşması, işbirliğinin kurulması ve edinilen farkındalığı yaşama aktarmak belli bir zaman gerektirir. Genellikle bunun için klasik olarak 6-8 seans denilse de herkesin zamanı farklıdır. Bazıları ilk görüşmeden itibaren daha iyi hissettiğini söyler, bazı kişiler için daha uzun bir zaman alabilir. O yüzden psikoterapiden hızlı bir sonuç beklemeyin, zorlandığınız zaman terapistinizle bunu konuşun. Bazı durumlarda da psikoterapiye hazır olabileceğiniz duruma gelene kadar ya da terapinin faydalarını görene kadar ilaç kullanmanız gerekebilir. 

Hangi psikoterapi şeklini seçmelisiniz?

Image by Justin Luebke

Psikoterapi için birçok farklı yaklaşım vardır, bir terapist genellikle bir ya da birkaç psikoterapi yaklaşımının eğitimini alıp uzmanlaşmıştır. Psikodrama, Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikodinamik Terapi, EMDR, Hipnoterapi, Gestalt Terapi, Aile terapisi, Sanat Terapisi gibi farklı psikoterapi türlerinin aslında temel olarak kişiye yardımcı olmak için araçlar sunduklarını söyleyebiliriz. Bu aracı nasıl kullanacağını bilen bir terapist ile işbirliği içinde sizin çabanız sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle sizin için durumunuza uygun olan, hayata geçirmenizin daha kolay olabileceği bir terapi şekline doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz. 

Kimler psikoterapi uygulayabilir?

"Psikoterapist" lik bir meslek değildir. Belli bir psikoterapi yaklaşımının eğitimini alan kişi bu yaklaşımı kendi mesleki alanında kullanabilir. Örneğin bir sosyal hizmet uzmanı dezavantajlı gruptan bir birey ile zorlu yaşam koşullarını değiştirebilmek için desteklenmesi gereken kişilik özellikleri üzerinde eğitimini aldığı psikoterapi yöntemi ile çalışabilir. Özellikle kişide psikiyatrik bir hastalık söz konusuysa psikiyatrist ya da klinik psikolog olmayan kişilerin tedavi amacıyla psikoterapi uygulamaları uygun değildir. 

Hangi durumlarda psikoterapiye başvurulmalı?

Depresyon, Anksiyete Bozuklukları, Bipolar Bozukluk, Kişilik Bozuklukları gibi psikiyatrik hastalıkların tedavisi sırasında ilaç tedavisi ile birlikte psikoterapiden fayda görebilirsiniz. Herhangi bir psikiyatrik hastalığınız olmasa bile 

  • Boşanma, ayrılık,

  • Sevilen birinin kaybı

  • İş, okul ya da hayatın başka alanlarında stres

  • İş kaybı,

  • Diyabet, kanser ya da kronik ağrı gibi hastalıklar,

  • İlişkilerdeki çatışmalar

  • Travmatik olaylar 

  • Öfke kontrolünde güçlük, çekingenlik, dürtüsellik gibi değiştirmek istediğiniz davranış özellikleriniz için psikoterapiye başvurabilirsiniz.

Psikoterapi seansları ne sıklıkta yapılır?

Psikoterapi oturumlarının sıklığı kişinin ihtiyacına, terapist ve hastanın ortaklaştıkları terapi hedeflerine ve kişinin yaşam koşullarına uygun olacak şekilde belirlenir.