top of page

Psikodrama Grup Psikoterapisi

Günlük yaşamımızda yalnız değiliz. Hoşumuza giden ya da gitmeyen insanlar, sevdiklerimiz, bizi sevmesini beklediklerimiz, anlamakta zorlandığımız kişiler veya bir türlü uzlaşamadığımız kişilerle bir arada yaşıyoruz. 

Grup terapisi sürecinde hayatınızdaki insanları algılama ve onlarla ilişki kurma şeklinizi diğer grup üyeleri ile etkileşiminizde de tekrar edecek ve ilişki içinde nasıl olduğunuzu somut olarak görebileceksiniz. Bir nevi grup size ayna olacak. 

Grup terapisi grubun içinde kişilerin tek tek terapisi değil, bütün olarak grubun terapisidir. Bu manada bireysel terapiden daha üstündür. Grubun içinde açıklıkla verilen paylaşımlar ve geribildirimleri günlük yaşamda size dürüstçe ifade edebilen çok az kişi olacaktır. Paylaşımlar yaşadığınız zorluk karşısında yalnız olmadığınızı hissettirir, değişim için cesaret verir. 

Psikodrama grup terapilerinde sadece sorunlar konuşulmaz, çoğunlukla olumlu konularla, eylemle ve canlandırmalarla çalışılır. Kişinin güçlü yanlarını geliştirmek amaçlanır. Böylece grup üyeleri sorunlarını çalıştıkları zaman işbirliği halinde yapıcı güçleri ortaya koyarak kendi çözümlerini üretebilir. 

Psikodrama Grup Terapilerinde Moreno'nun klasik triadik sistemini uygulamaktayım. Triadik sistem Sosyometri, Psikodrama ve Grup Psikoterapisinden oluşmaktadır. Bu üç yöntem birbirinden ayrılmadan uygulandığında iyileştirici etkisini görmekteyiz. 

Grup terapisinde anlatmak istemediğiniz konuları açmak zorunda değilsiniz. Kişi neyi ne kadar değiştirmek istiyorsa gruba o konuları getirebilir. Gizlilik en önemli kuraldır. Hiçbir grup üyesi bir diğerinin konusunu dışarıya taşıyamaz. 

Grupta bir başkasının anlattığı konudan kötü etkilenme söz konusu değildir. Hayatınızdaki bir kişinin söylediklerinden etkilenebilirsiniz ve bu durumda elinizden bir şey gelmez. Oysa grubun içinde olmasını istediğimiz tam da budur.

Duygularınızı anlamak ve uygun şekilde ifade edebilmek terapinin temel  amacıdır. Olumsuz duygularınızı neyin, nasıl tetiklediğini ve nasıl değiştirebileceğinizi grubun içinde şimdi ve burada keşfedebilirsiniz. Bu şekilde kötü hissettiren döngüleri kırmak mümkün olur. 

Psikodrama olumlu ile çalıştığından dolayı gruplarda olumlu duygular daha hızlı yayılmaktadır. Değişmek için motivasyon ve nedenleriniz varsa arayarak ayrıntılı bilgi alabilir, ön görüşmeye gelebilirsiniz. 

bottom of page